Mnichov: centrum vzdělanosti

Mnichov je skutečně městem Oktoberfestu a turismu, nicméně často se přehlíží fakt, že je i městem vzdělanosti a kultury. Mnichov a jeho akademické instituce jsou světově proslulé už kvůli tomu, že se město pyšní celým seznamem nositelů Nobelovy ceny. K nejznámějším patří Univerzita Ludwiga Maxmilliana a Technická univerzita Mnichov (TUM), ale najdete zde zhruba desítku dalších, velmi kvalitních institucí, které skutečně stojí za úvahu. Mnichov není jen finanční centrum a město BMW, ale i městem studentů. Velký počet studentů se odráží právě na atmosféře města.

Mimo hlavní turistické oblasti v centru města zde najdete spostu studentských klubů a hospůdek. Především pak poblíž univerzitních budov a knihoven. Studentský život má v Mnichově dlouhou tradici, mimo jiné zde najdete zde i pomník sourozenců Schollových, kteří na univerzitě organizovali v letech 1942 a 1943 odpor pro nacistické vládě a za svoji činnost byli uvězněni a popraveni. Pokud jste již ukončili standartní studium a zajímá vás výzkum, v Mnichově najdete rozsáhlý institut Maxe Plancka, který se orientuje hlavně na přírodní vědy, ale zahrnuje i instituty zameřené na mezinárodní právo. Bavorsko ale není jen Mnichov, celou řadu akademický institucí najdete i v dalších městech, jako je například Pasov nebo Augsburg. I zde najdete univerzity nabízející velmi kvalitní vzdělání a možná s nižšími životními náklady ve srovnání s Mnichovem.

Kromě kvality vzdělání je Mnichov zajímavý už kvůli tomu, že nabízí kvvalitní životní úroveň obecně.  Ve známém žebříčku agentury Mercer se vždy pohybuje na vysokých pozicích. Podobně hodnotí Mnichov i další agentury zabývající žitotním standardem. Mnichov je zkrátka dobré místo k životu a zcela jistě ke studiu. Pokud tedy uvažujete o studijní výměně v Bavorsku nebo dokonce celém studiu, některá z těchto univerzit může být ta správná volba pro vás.  

Studium v zahraničí se po vstupu České republiky do Evropské Unie značně zjednodušilo a čeští studenti mají stejné finanční podmínky jako studenti v Německu, tzn. že neplatí školné. Německé univerzity nabízejí kurzy v angličtině, ale bez adekvátní znalosti němčiny se absolutně neobejdete. Pokud tedy vaše němčina není na úrovni rodilého mluvčího, počítejte s tím, že budete potřebovat nějaký certifikát nebo zkoušku jako důkaz znalosti jazyka. Příslušné jazykové kurzy lze absolvovat i doma v České republice, ale výuka němčiny přímo v Německu v rámci přípravy na studium bude mít jistě lepší efekt. Na co tedy čekat?

Možná se vám bude líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.