O Národním parku Bavorský les

Pohoří Bavorský les (Bayerischer Wald) na našem území označované jako Šumava patří mezi poslední nedotknuté kousky přírody ve střední Evropě. Jádro parku rozkládající se mezi horami Luzný, Roklan a Falkenstein tvoří les, ve kterém si příroda sama rozhoduje, jak se bude vypadat a vyvíjet se. Nalezneme tu obrovskou biodiverzitu tvořící fascinující souhru mezi rostlinami a živočichy. V zdejších prastarých pralesech se všechno řídí původními zákony silnějšího, přesto zde panuje mírumilovná a poklidná atmosféra, úplně jiná na rozdíl od hektických lidských sídel.

o NP Bavorský les

Nebuďte překvapeni až uvidíte umírající stromy ležet jen tak v lese. Je to přirozený řád, kdy staletí velikáni poskytují prostor nových mladým stromečkům. Jejich rozpadající se staré kmeny jim poskytují nejenom bezpečné útočiště, ale i živiny. Na této situaci se nic nezměnil ani rok 1994 od kterého celé pohoří pravidelně postihují kůrovcové kalamity. Od návštěvníků to vyžaduje sice být neustále ve střehu před padajícími stromy, ale ukazuje se, že právě přirozený vývoj je pro zdejší přírodu to nejlepší.

Bavorský les – otevřeno v létě i zimě

Období léto je hlavní sezónou nejen pro zvířata a rostliny, ale i pro návštěvníky Bavorského lesa. Příroda je čilá, nejrůznější druhy květin se snaží předvést své pestrobarevné sukénky a závoje a třeba i přilákat nějaká zvířata, která se snaží nashromáždit zásoby potravy na zimu. Stejně aktivní jsou i návštěvníci, kteří se snaží zdolat horské vrcholy Luzný, Roklan, Falkensteinu nebo zdejšího krále Velký Javor (německy Großer Arber).

Bavorský les ale nabízí spousty možností i v zimě. Najdeme tu upravené a kvalitní sjezdovky, které ale nejsou tak natřískané lidmi jako nedaleké alpy. A pak samozřejmě trasy pro běžecké lyžování a zimní turistiku. Vydat se do zasněžených pralesů Bavorského lesa v zimě je opravdu neskutečný zážitek, který ve vás zůstane ještě dlouho poté.

Vodopád v Bavorksém lese

Možná se vám bude líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.