Ledovec Schneeferner na Zugspitze a jeho zakrývání plachtami

I Německo má svůj ledovec. Sice jen jediný a do roku 2030 má roztát, ale zatím o něj ekologové společně s provozovateli lanovek bojují zuby nehty. Schneeferner jak se ledovec jmenuje má totiž to štěstí, že na rozdíl od ostatních ledovců se ho lidé rozhodli zachránit a pokrývat ho v létě plachtami. Ty mají odrážet sluneční záření a svádět dešťovou vodu, tak aby nedocházelo k masivnímu odtávání ledovce. Od počátku 19. století do dnešních dnů se totiž vlivem lidské činnosti a zejména vlivem globálního oteplování zmenšil z původních 300 hektarů na pouhých 30.

Ledovec Schneeferner

Schneeferner má to štěstí v neštěstí, že je jediným Německým ledovcem. S jeho pokrýváním se začalo už v roce 1993 a dnes je každoročně pokryto na 6000 metrů čtverečních, což má ochránit až 80 tisíc kubických metrů ledu. Samozřejmě se jedná jen o zlomek plochy ledovce (ani ne 1%). Podle slov samotných aktivistů se jedná hlavně o ty kriticky nejvíce ohrožené části ledovce. Kromě toho jsou prováděny i další práce, jako přihrnování sněhu rolbami.

Na ochraně se tak velmi aktivně podílejí i sami vlekaři a provozovatelé lanovek. Jsou si vědomí, že ledovec je sám o sobě velkou atrakcí. Jinak by bylo dokonce na Schneeferneru možné celoroční lyžování i v létě. Otázkou je kolik let by to ledovec, který to má podle předpovědí, tak jako tak sečtené, ještě vydržel.

Více informací najdete například v tomto pěkném článku v Hospodářských novinách nebo v článku na toto serveru věnovaném samotné Zugspitze – největší hoře Německa.

Možná se vám bude líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.