Město Zwiesel – klimatické lázně

Město Zwiesel leží v Německu pouhých 12 kilometrů vzdušnou čarou od Českých hranic. Konkrétně se nachází ve vládním obvodu Dolní Bavorsko, v zemském okrese Regen. Nejbližší České město je Železná Ruda odkud vede také pěkná silnice až do Zwieselu. Město leží na říčce Řezné (německy Regen). Zajímavostí je, že díky čisté přírodě má město od roku 1972 status uznávaných klimatických lázní. Zwiesel je městečko s poklidnou atmosférou, dlouhým náměstím a samozřejmě jak se na Německé poměry sluší hezky čisté a upravené.

Název města je odvozen od bavorského kmene Zwisler, kteří se  usídlili na soutoku řek malý a velký Regen. Už tehdy to byla zřejmě výhodná poloha. V širokém údolí na úpatí mohutných kopců porostlými lesy. Nejvyšší zdejší vrcholy jako Velký Javor 1456 m, Velký Falkenstein 1315 m a Kiesruck 1265 m poskytovali spolehlivou obranu proti všem nebezpečím.

Když přejdeme k dalším zajímavostem a charakteristikám města, tak se zde těží kvalitní sklářský křemen a některé další vzácné minirály. Ty jsou tedy také hned zpracovávány hned v několika sklárnách. Vyrábí se zde hlavně umělecké sklo a kvalitní křišťál. Díky zdejší sklářské škole a firmám jako Křišťál Zwiesel AG a Theresienthal se městu někdy dokonce dává přídomek „skleněné“.

Historie měste Zwiesel

Pokud by vás zajímala historie města, tak tu vezmeme jen velmi krátce. Jak už jsme psali kmen Zwieselou osídlil zdejší oblast už někdy ve starověku. První dochovaná zmínka o městu pochází až z roku 1255, kdy se o něm píše jako o osadě s dřevěnou kaplí. Na začátku 14. století se město stává důležitou obchodní tepnou.

Město zřejmě prosperovalo a roku 1560 mu vévoda Albrecht V. Bavorský udělil vlastní erb a definitivně přiznal všechny městská práva. Město bylo sice častou obětí požárů, epidemii nebo válek (například i nájezdů husitů) i přesto značná se značná část památek dochovala až dodnes. Za zmínku stojí především podzemí, které bylo částečně přeměněno v muzeum.

Památky

Navštívit můžete také Farní kostel svatého Mikuláše – jedná se o mohutnou trojlodní stavbu v neo-gotickém stylu. Zajímavá je i Křišťálová pyramida, což je osm metrů vysoký hranol, který se skládá z více než 93.000 sklenic. Město je také úžasným výchozím bodem pro túry do okolí a to jak v létě, tak v zimě na běžecké lyžování.

Doprava

Kromě hlavní silnice B11 prochází městem také železniční trať 905 z Plattlingu do Bayerisch Eisenstein, ze které zde odbočuje trať 906 do Grafenau a trať 907 do Bodenmais. Na těchto železničních tratích poskytuje řádnou osobní přepravu výhradně soukromý přepravce pod označením WaldBahn.

Zwiesel se opravdu vyplatí navštívit, pokud se vydáte přímo do města tak zkuste procházku od kostela svatého Mikuláše (St. Nikolaus) za ním se mimochodem také nachází galerie s výstavními prostory. Pak se vydejte po dlouhém hlavním náměstí Stadtplaz na soutok řek malý a velký Regen. Následně už je cesta jenom na vás. Pokud zahnete vpravo, tak se můžete vydat například do nádherného městského parku. Zwiesel stojí za návštěvu!

Možná se vám bude líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.