Mnichov – Bavorská metropole

Mnichov je největší a hlavní Bavorskou metropolí a se svými 1,3 miliony obyvatel i třetím největším městem Německa. Město leží v podhůří Alp na řece Isar, která na své cestě městem vytváří tři menší ostrůvky. Kromě toho městem protéká několik menších říček jako Würm a potoků. Četné jsou i jezera a to jak v blízkosti města Ammersee, Wörthsee nebo Starnbergské jezera, tak přímo uvnitř města samotného (Kleinhesseloher See. Lerchenauer, Fasanerie nebo Feldmochinger See). Město je poměrně hustě osídleno. Zabírá plochu 310 kilometrů čtverečních, což je do rozlehlohou 6. největší město v Německu, ale jak už jsme řekli, tak do počtu obyvatel je Mnichov 3.

Pohled na historické náměstí

Co se týká podnebí Mnichova, tak město leží na přechodu mezi vlhkým atlantickým klimatem a suchým kontinentálním klimatem, počasí také výrazně ovlivňují blízké Alpy a řeka Dunaj. Počasí se zde tak rychle mění a to někdy i dost nepředvídatelně. Jižní alpský vítr přináší z jihu teplé a suché vzdušné proudění a dobrý výhled na Bavorské Alpy.

Mnichov má velmi zajímavou a dlouhou historii. Vznik města je spojen s kostelem Petersbergl u kterého pobývala i skupina mnichů. Od toho je také odvozen dnešní název města, německy se totiž řekne München, Munichen – bei den Mönchen – u mnichů. První zmínka o Mnichovu jako města pak pochází z roku 1158 a už následující století mu byly přiznány městská práva. Následně si Mnichov prošel všemi významnými událostmi středověku. Zpevňovali se zde hradby, kvůli nájezdům husitů. Přesídlil sem jeden z nejvýznamnějších šlechtických rodů Wittelsbachů. Město kvetlo a postupně se stalo hlavní městem Bavorska. Za vlády Viléma IV. a Albrechta V pak následovala protireformace a nebývalý rozkvět renesance.

Ukázka novodobé architektury v Mnichově

Ani to však město nezachránilo před morovou ránou a následném vyplenění švédskými vojsky v 30. leté válce.  Následovalo Baroko a bouřlivé 18. století, které přineslo přetahování o moc s Habsburky a lidová povstání. Poté v 19. století ovšem město znamenalo opět nevídaný rozkvět a to jak ve vzdělanosti, tak ekonomickém rozkvětu města. V této době se počet obyvatel města každých 30 let zhruba zdvojnásobil. Ve stejném století se město stává i centrem Německého klasicismu a umění.

Olympijský areál v Mnichově

Stranou Mnichov nezůstal ani v moderních dějinách. Po první světové válce se město stává baštou pravice a 9. listopadu 1923 se zde extrémní pravicová strana NSDAP vedená Adolfem Hitlerem pokusila o neúspěšný tzv. mnichovský pivní puč. Ten sice neuspěl, ale za pár let už jak všichni víme, bylo vše jinak. Další významnou událostí, která se sice negativně zapsala do běhu dějin, byly olympijské hry v Mnichově v roce 1972 a palestinský atentát při kterém bylo zabito 11 izraelských sportovců. Je velká škoda, že se kvůli tomuto incidentu bude na olympiádu vzpomínat jen v negativním světle, protože za sebou mimo jiné také zanechala architektonicky zcela unikátní a nádherný areál.

Dnešní Mnichov už je klidným ale zároveň pulzujícím velkoměstem a sídlem mnoha institucí. Každoročně se zde také pořádá v půlce září oblíbený pivní festival Oktoberfest.

Možná se vám bude líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.