Město Marktredwitz neboli Ředvice

Marktredwitz nebo také česky Ředvice je větší město v bavorském okrese Wunsiedel im Fichtelgebirge. Nachází se v severovýchodním Bavorsku jen 15 kilometrů od našich hranic. Nejbližší české město je pak Cheb, který od Marktredwitzu dělí asi 23 kilometrů. V Marktredwitzu žije trvale 17.253 obyvatel (k 31.prosince 2010) a je také největším městem v okresu. Město se nachází v nadmořské výšce 529 metrů.

Historie města Marktredwitz

Když se podíváme trochu do historie města, tak první zmínka o něm padla již v roce 1140, tehdy se o něm psalo ještě jako o Redwitz a to podle místního šlechtického rodu pánů z Redwitz. O dvě století později, přesněji v roce 1339 získal Redwitz pod svou správu klášteru Waldsassen. Ten však již o rok později prodává obec svobodnému říšskému městu Chebu.

Roku 1816 se stalo Redwitz majetkem Bavorského království. Zajímavostí ale je, že Redwitz obdržel plnohodnotná městská práva až v roce 1907. Více než století používání tržního titulu obce – Markt Redwitz vedlo po povýšení na město k tomu, že se slovo Markt připojilo ke jménu Redwitz, a vytvořili tak současný název města.

Moderní historie

Trošku zádrhel nastal v roce 1972 v rámci územní reformy. Marktredwitz totiž ztratilo svůj statut samosprávného města, a bylo včleněno do zemského okresu Wunsiedel im Fichtelgebirge. A protože se stalo největším městem tohoto zemského okresu, tak jako odškodnění za ztrátu samosprávy získalo Marktredwitz titul „velké krajské město“ (Große Kreisstadt).

Dnešní Marktredwitz je pěkné město. Historické jádro není nikterak velké, ale je opravdu hodně pěkné. Kolem podlouhlého náměstí je krásná vydlážděná pěší zóna s typickými středověkými domy. Zbytek města tvoří běžná moderní zástavba. Za zmínku snad stojí ještě vlakové nádraží, které se nachází kousek na sever od centra. Je totiž opravdu obrovské. Na jižním okraji města se pak nachází krásný a rozsáhlý park – Auenpark. V parku je velké jezírko a často se zda konají i různé zahradnické výstavy.

Více se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách www.marktredwitz.de.

Možná se vám bude líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.