Městečko Bodenmais blízko hranic

Bodenmais je malé městečko necelých 10 kilometrů od našich hranic. Proto má dokonce i české jméno a  to Boží Mysl. Žije zde 3.328 stálých obyvatel (k 31. prosinci 2009).

Obec se nachází v nádherné přírodě hluboko v Bavorském lese, na jihozápadě se pak tyčí nejvyšší ne-alpská hora Bavorska Velký Javor (Grosser Arber), další zajímavou horou je blízký Silberberg (955 m.n.m). Nadmořská výška samotného města je 689 m.n.m. Bodenmais je známé jako lázeňské město, sportovní a kulturní centrum německé části Šumavy. Město je mezi turisty velmi oblíbené a drží se na předních příčkách návštěvnosti.

stadtansicht bodenmais

K Bodenmais administrativně patří i další okolní obce a to: Bodenmais: Bergwinkl, Böhmhof, Glashütte, Harlachberg, Karlhammer, Klause, Kohlplatz, Kothinghammer, Kreuzseign, Mais, Miesleuthen, Mooshof, Oberlohwies, Silberberg, Sternhammer, Unterlohwies, Untersteinhaus und Waid.

Ve městě je sklárna Joska, která se zabývá výrobou broušeného a foukaného skla. Hora Silberberg (česky Stříbrná hora) je oblíbený cíl turistů. Jméno si získala podle dolu na stříbro, který je poprvé zmiňován už v roce 1463. V okolí je mnoho krásných lyžařských sjezdových a běžeckých tratí.

První písemné zmínky o samotné obci se datují kolem roku 1300. První osadníci byli mniši. Není se tak čemu divit, že nejdůležitější památkou přímo ve městě je kostel Nanebevzetí Panny Marie a oltářním obrazem vytvořeným dle proslulé Černé Madony Loretánské v Itálii. 16.6.1705 (sv.benno) byl tento zázračný obraz (dar kurfiřta) ve slavnostním procesí přenesen do Bodenmaisu. Každoročně se na paměť této události slaví v červnu lidová slavnost sv.Benna.

Jinak je Bodenmais pěkná malebná obec se spoustou hotýlků a chat. Ostatně více už se můžete dozvědět třeba z oficiálních stránek www.bodenmais.de.

Možná se vám bude líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.