Pivní slavnost Oktoberfest největší Bavorský svátek

Již téměř po dvě stovky let se v Bavorské metropoli Mnichově odehrává nejslavnější a největší pivní slavnost na světě. Slavnost, která je tak oblíbená a masivní, že stoly v obrovských pivních stanech jsou rezervovány již měsíce dopředu. A zároveň slavnost, která si může dovolit odmítat vystoupení celebrit jako nechtěné, protože podle slov organizátorů je Oktoberfest nepotřebuje. Prý je mnohem lepší, když si festival zachová lidovou a „rodinou“ atmosféru. Nicméně i přesto obliba tohoto největšího festivalu na světě každý rok roste. Pravidelně ho navštěvuje na 6 milionů lidí, přičemž asi 70% jsou Němci především Bavoři.

Historie Oktoberfestu se začala psát v roce 1810. Tento rok se totiž konala svatba Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Z radosti nad toutu událostí Ludvík uspořádal velkou oslavu, kam pozval nejenom celý dvůr, ale i město aby vše náležitě zapili. Slavnost byla opravdu velkolepá a konala se po několik dní mezi 12. až 17. říjnem a byla zakončena koňským dostihem. Všem se slavnost samozřejmě líbila a tak bylo rozhodnuto o jejím každoročním opakování. Jenom termín byl přesunut na září, aby se počkalo na lepší počasí.

Dnes tak festival začíná někdy v půlce září a tradičně končí první říjnový víkend. Celá slavnost se tak protáhla na 16 dní a některé roky trvá dokonce ještě déle až 18 dní. Souvisí to hlavně s tím, že Oktoberfest už zdaleka není jen svátek piva, ale bývá spojen i s pořádáním poutě se spoustou atrakcí z celého světa. V nejbližších letech se proto počítá s následujícími termíny: 2010 18. září – 3. října (200 let festivalu); 2011 17. září – 3. října 17 dní; 2012 22. září – 7. října; 2013 21. září – 6. října.

Velmi zajímavá jsou i čísla, která bezprostředně souvisí s Oktoberfestem. Tady si můžete najít pár těchto zajímavostí:

  • 30 % roční produkce bavorských pivovarů je spotřebováno během dvou týdnů festivalu.
  • 12 000 lidí je zaměstnáno na festivalu, z nich 1600 jako číšníci.
  • Na festivalu je 100 000 míst na sezení.
  • Pečených volů: 880
  • Párků: 219 443 párů
  • Pečených kuřat: 459 279

Pro další informace vám můžeme doporučit oficiální stránky slavností, které jsou v angličtině a němčině. Nebo třeba tento článek na tyden.cz, který pojednává o zaplněnosti a oblíbenosti festivalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.