Hora Velký Javor (1 456 m n. m.)

Majestátní hora Velký Javor (německy Großer Arber) je se svou výškou 1 456 m n. m. nejvyšší horou ležící v pohoří Šumava (nebo také Bavorksém lese) ve spolkové zemi Bavorsko. Jedná se o nejvyšší vrchol celého pohoří. Hora se nachází kolem 5 kilometrů západně od Bayerisch Eisenstein (Bavorské Železné Rudy). Stejná pětikilometrová vzdálenost horu dělí i od hranic s Českou republikou.

Hora je z velké části obklopena lesy nebo klečí. Jenom ze severní strany se otevírají vykácené pruhy pro sjezdovky a lanovku. Po stranách areálu se pak klikatí i lesní cesta. Vrchol hory tvoří čtyři skupiny skal: Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze.

Dominantu vrcholu tvoří dvě kupolovité věže, které slouží jako televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice. Kromě toho se na vrcholu nachází ještě kaple sv. Bartoloměje z roku 1956, samostatně stojící kříž na hlavním vrcholu a také turistické chaty, které jsou skované trochu níže u lesa a tvoří zároveň konečné stanice lanovek.

Chata pod vrcholem má ale svojí dlouhou tradici a stála tu dlouho před lyžařským areálem. Původní stavba byla postavena na severním svahu 110 metrů pod vrcholem v roce 1885 železnorudským odborem Waldvereinu. Ta byla mnohokrát přestavována. Dnešní už moderní horská chata s restaurací se nachází pouhých 60 metrů pod vrcholem.

Z Velkého Javoru se naskýtá dokonalý panoramatický výhled do okolí. Je odtud vidět velká část Bavorského lesa a Šumavy a dvě ledovcová jezera – Velké a Malé Javorské (Großer und Kleiner Arbersee). Ty se nachází asi 1.5 kilometru vzdušnou čarou směrem na západ.

Vrchol Velkého Javoru je také specifický pro svou nevšední a vzácnou flóru, která se blíží spíše vysokohorskému charakteru než charakteru zbytku Šumavského pohoří.

Možná se vám bude líbit

1 Comment

  1. Jak zjistím, který skalní výstup je Bernstein, Richard Wagner Spitz a další výchoz?
    Vondra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.