Sdílet na Facebooku

Zugspitze nejvyšší hora Bavorska i celého Německa

Majestátná Zugspitze je s výškou 2962 metrů nejvyšší horou Německa. Vrchol leží v alpském masivu Wetterstein a je hraniční horou mezi Německem a Rakouskem. Podobně jako tedy Sněžka mezi Českem a Polskem. Svůj název Zugspitze dostala podle častého výskytu lavin na její severní straně podle německého výrazu Lavinenzüge. Zugspitze je opravdu krásnou horou s větším počtem vedlejších vrcholů a také s nespočtem zajímavých skalních útvarů. Hlavní horninou, kterou je totiž tvořena je poddajný vápenec.

Se svojí téměř třítisícovou výškou od pradávna Zugspitze lákala lidi k výstupu. Prvovýstup byl dlouhou dobu až do roku 2006 připisován poručíku Josefu Nausovi, který měl na jejím vrcholu stanout v roce 1820. Podle poznatků odborníků z DAV, však museli lidé stanout na vrcholu už mnohem dříve – pravděpodobně v druhé polovině 18. století. Toto tvrzení se opírá o nález historické mapy z doby kolem roku 1770, na níž je zachycena výstupová cesta údolím Reintal až na vrchol. A možná i ještě dříve, ale o tom už nikde záznamy vedené nejsou.

Zugspitze je samozřejmě turisticky přístupná a návštěvníci mají hned několik možností jak se na ní dostat nebo si i částečně ulehčit cestu. Velmi zajímavou možností pro pohodlnější turisty můžou být i lanovky nebo ozubnicová železnice. Na vrchol totiž vedou hned tři lanovky: Eibseeseilbahn (délka 4,45 km, převýšení 1950 m, dolní stanice u Eibsee), Tiroler Zugspitzbahn (délka 3,6 km, převýšení 1725 m, dolní stanice v rakouském Ehrwaldu) a Gletscherbahn (u níž se nám délku nepodařilo zjistit, ale dosahuje převýšení 360 m, dolní stanice Restaurant Sonn Alpin na Zugspitzplatt). K dolní stanici lanovky Gletsherbahn vede z Garmisch-Partenkirchenu ozubnicová železnice Bayerische Zugspitzbahn (délka 19 km, převýšení 1883 m, závěrečných 4,8 km vede v tunelu).

Další možností jak vylézt na Zugspitze je samozřejmě pěšky po svých. Stejně jako u lanovky vedou pěší turistické trasy ze tří směrů: nejatraktivnější je severní trasa údolím Höllental a po zajištěné cestě Höllentalsteig, ze západu z rakouské strany se vrcholu dosáhne po zajištěné cestě Zugspitz-Westweg a nejsnažší je příchod od východu od horské chaty Knorrhütte. Ať už se rozhodnete jakkoliv výlet na Zugspitze je opravdu nezapomenutelným zážitkem a rozhodně stojí za to!

1 Komentář

Jakub napsal/a:

Dobry den,chtel bych se zeptat jak je to s vystupem na Zugspitze v zimnich mesicich, zda jsou ferstove cesty na vrchol uzavreny nebo ne?dekuji

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.