Sdílet na Facebooku

Ledovec Schneeferner na Zugspitze a jeho zakrývání plachtami

I Německo má svůj ledovec. Sice jen jediný a do roku 2030 má roztát, ale zatím o něj ekologové společně s provozovateli lanovek bojují zuby nehty. Schneeferner jak se ledovec jmenuje má totiž to štěstí, že na rozdíl od ostatních ledovců se ho lidé rozhodli zachránit a pokrývat ho v létě plachtami. Ty mají odrážet sluneční záření a svádět dešťovou vodu, tak aby nedocházelo k masivnímu odtávání ledovce. Od počátku 19. století do dnešních dnů se totiž vlivem lidské činnosti a zejména vlivem globálního oteplování zmenšil z původních 300 hektarů na pouhých 30.

Ledovec Schneeferner

Schneeferner má to štěstí v neštěstí, že je jediným Německým ledovcem. S jeho pokrýváním se začalo už v roce 1993 a dnes je každoročně pokryto na 6000 metrů čtverečních, což má ochránit až 80 tisíc kubických metrů ledu. Samozřejmě se jedná jen o zlomek plochy ledovce (ani ne 1%). Podle slov samotných aktivistů se jedná hlavně o ty kriticky nejvíce ohrožené části ledovce. Kromě toho jsou prováděny i další práce, jako přihrnování sněhu rolbami.

Na ochraně se tak velmi aktivně podílejí i sami vlekaři a provozovatelé lanovek. Jsou si vědomí, že ledovec je sám o sobě velkou atrakcí. Jinak by bylo dokonce na Schneeferneru možné celoroční lyžování i v létě. Otázkou je kolik let by to ledovec, který to má podle předpovědí, tak jako tak sečtené, ještě vydržel.

Více informací najdete například v tomto pěkném článku v Hospodářských novinách nebo v článku na toto serveru věnovaném samotné Zugspitze – největší hoře Německa.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.