O Národním parku Bavorský les

Pohoří Bavorský les (Bayerischer Wald) na našem území označované jako Šumava patří mezi poslední nedotknuté kousky přírody ve střední Evropě. Jádro parku rozkládající se mezi horami Luzný, Roklan a Falkenstein tvoří les, ve kterém si příroda sama rozhoduje, jak se bude vypadat a vyvíjet se. Nalezneme tu obrovskou biodiverzitu tvořící fascinující souhru mezi rostlinami a živočichy. V zdejších prastarých pralesech se všechno řídí původními zákony silnějšího, přesto zde panuje mírumilovná a poklidná atmosféra, úplně jiná na rozdíl od hektických lidských sídel.

o NP Bavorský les

Pokračování článku »

Mnichov: centrum vzdělanosti

Mnichov je skutečně městem Oktoberfestu a turismu, nicméně často se přehlíží fakt, že je i městem vzdělanosti a kultury. Mnichov a jeho akademické instituce jsou světově proslulé už kvůli tomu, že se město pyšní celým seznamem nositelů Nobelovy ceny. K nejznámějším patří Univerzita Ludwiga Maxmilliana a Technická univerzita Mnichov (TUM), ale najdete zde zhruba desítku dalších, velmi kvalitních institucí, které skutečně stojí za úvahu. Mnichov není jen finanční centrum a město BMW, ale i městem studentů. Velký počet studentů se odráží právě na atmosféře města.

Mimo hlavní turistické oblasti v centru města zde najdete spostu studentských klubů a hospůdek. Především pak poblíž univerzitních budov a knihoven. Studentský život má v Mnichově dlouhou tradici, mimo jiné zde najdete zde i pomník sourozenců Schollových, kteří na univerzitě organizovali v letech 1942 a 1943 odpor pro nacistické vládě a za svoji činnost byli uvězněni a popraveni. Pokud jste již ukončili standartní studium a zajímá vás výzkum, v Mnichově najdete rozsáhlý institut Maxe Plancka, který se orientuje hlavně na přírodní vědy, ale zahrnuje i instituty zameřené na mezinárodní právo. Bavorsko ale není jen Mnichov, celou řadu akademický institucí najdete i v dalších městech, jako je například Pasov nebo Augsburg. I zde najdete univerzity nabízející velmi kvalitní vzdělání a možná s nižšími životními náklady ve srovnání s Mnichovem.

Pokračování článku »

Ledovec Schneeferner na Zugspitze a jeho zakrývání plachtami

I Německo má svůj ledovec. Sice jen jediný a do roku 2030 má roztát, ale zatím o něj ekologové společně s provozovateli lanovek bojují zuby nehty. Schneeferner jak se ledovec jmenuje má totiž to štěstí, že na rozdíl od ostatních ledovců se ho lidé rozhodli zachránit a pokrývat ho v létě plachtami. Ty mají odrážet sluneční záření a svádět dešťovou vodu, tak aby nedocházelo k masivnímu odtávání ledovce. Od počátku 19. století do dnešních dnů se totiž vlivem lidské činnosti a zejména vlivem globálního oteplování zmenšil z původních 300 hektarů na pouhých 30.

Ledovec Schneeferner

Pokračování článku »

Zugspitze nejvyšší hora Bavorska i celého Německa

Majestátná Zugspitze je s výškou 2962 metrů nejvyšší horou Německa. Vrchol leží v alpském masivu Wetterstein a je hraniční horou mezi Německem a Rakouskem. Podobně jako tedy Sněžka mezi Českem a Polskem. Svůj název Zugspitze dostala podle častého výskytu lavin na její severní straně podle německého výrazu Lavinenzüge. Zugspitze je opravdu krásnou horou s větším počtem vedlejších vrcholů a také s nespočtem zajímavých skalních útvarů. Hlavní horninou, kterou je totiž tvořena je poddajný vápenec.

Pokračování článku »