Pohoří Bavorský les (Bayerischer Wald) na našem území označované jako Šumava patří mezi poslední nedotknuté kousky přírody ve střední Evropě. Jádro parku rozkládající se mezi horami Luzný, Roklan a Falkenstein tvoří les, ve kterém si příroda sama rozhoduje, jak se bude vypadat a vyvíjet se. Nalezneme tu obrovskou biodiverzitu tvořící fascinující souhru mezi rostlinami a živočichy. V zdejších prastarých pralesech se všechno řídí původními zákony silnějšího, přesto zde panuje mírumilovná a poklidná atmosféra, úplně jiná na rozdíl od hektických lidských sídel.
Mnichov: centrum vzdělanosti
Mnichov je skutečně městem Oktoberfestu a turismu, nicméně často se přehlíží fakt, že je i městem vzdělanosti a kultury. Mnichov a jeho akademické instituce jsou světově proslulé už kvůli tomu, že se město pyšní celým seznamem nositelů Nobelovy ceny. K nejznámějším patří Univerzita Ludwiga Maxmilliana a Technická univerzita Mnichov (TUM), ale najdete zde zhruba desítku dalších, velmi kvalitních institucí, které skutečně stojí za úvahu. Mnichov není jen finanční centrum a město BMW, ale i městem studentů. Velký počet studentů se odráží právě na atmosféře města.
Mimo hlavní turistické oblasti v centru města zde najdete spostu studentských klubů a hospůdek. Především pak poblíž univerzitních budov a knihoven. Studentský život má v Mnichově dlouhou tradici, mimo jiné zde najdete zde i pomník sourozenců Schollových, kteří na univerzitě organizovali v letech 1942 a 1943 odpor pro nacistické vládě a za svoji činnost byli uvězněni a popraveni. Pokud jste již ukončili standartní studium a zajímá vás výzkum, v Mnichově najdete rozsáhlý institut Maxe Plancka, který se orientuje hlavně na přírodní vědy, ale zahrnuje i instituty zameřené na mezinárodní právo. Bavorsko ale není jen Mnichov, celou řadu akademický institucí najdete i v dalších městech, jako je například Pasov nebo Augsburg. I zde najdete univerzity nabízející velmi kvalitní vzdělání a možná s nižšími životními náklady ve srovnání s Mnichovem.
Ledovec Schneeferner na Zugspitze a jeho zakrývání plachtami
I Německo má svůj ledovec. Sice jen jediný a do roku 2030 má roztát, ale zatím o něj ekologové společně s provozovateli lanovek bojují zuby nehty. Schneeferner jak se ledovec jmenuje má totiž to štěstí, že na rozdíl od ostatních ledovců se ho lidé rozhodli zachránit a pokrývat ho v létě plachtami. Ty mají odrážet sluneční záření a svádět dešťovou vodu, tak aby nedocházelo k masivnímu odtávání ledovce. Od počátku 19. století do dnešních dnů se totiž vlivem lidské činnosti a zejména vlivem globálního oteplování zmenšil z původních 300 hektarů na pouhých 30.
Zugspitze nejvyšší hora Bavorska i celého Německa
Majestátná Zugspitze je s výškou 2962 metrů nejvyšší horou Německa. Vrchol leží v alpském masivu Wetterstein a je hraniční horou mezi Německem a Rakouskem. Podobně jako tedy Sněžka mezi Českem a Polskem. Svůj název Zugspitze dostala podle častého výskytu lavin na její severní straně podle německého výrazu Lavinenzüge. Zugspitze je opravdu krásnou horou s větším počtem vedlejších vrcholů a také s nespočtem zajímavých skalních útvarů. Hlavní horninou, kterou je totiž tvořena je poddajný vápenec.