Lyžování na Velkém Javoru

O nejvyšší hoře Šumavy Velkém Javoru, který se nachází na území Bavorska už jsme psali v tomto článku. Nyní tady máme volné pokračování, které se týká jenom lyžování na této hoře. První co bychom chtěli říci je, že Velký Javor je opravdu rájem lyžařů. Nachází se zde sjezdařský areál Velký Javor – Arber Skigebiet. Návštěvníci si můžou vybrat z velkého množství tratí i obtížností, které jim vyhovují.

Lyžování na Velkém Javoru

Všechny černé a červené sjezdovky mají navíc akreditaci FIS a jsou zde pořádány lyžařské závody. A to včetně prestižního Světového poháru v alpském lyžování, který se zde od roku 1976 konal již devětkrát.

Pokračování článku »

Hora Velký Javor

Majestátní hora Velký Javor (německy Großer Arber) je se svou výškou 1 456 m n. m. nejvyšší horou ležící v pohoří Šumava (nebo také Bavorksém lese) ve spolkové zemi Bavorsko. Jedná se o nejvyšší vrchol celého pohoří. Hora se nachází kolem 5 kilometrů západně od Bayerisch Eisenstein (Bavorské Železné Rudy). Stejná pětikilometrová vzdálenost horu dělí i od hranic s Českou republikou.

Hora je z velké části obklopena lesy nebo klečí. Jenom ze severní strany se otevírají vykácené pruhy pro sjezdovky a lanovku. Po stranách areálu se pak klikatí i lesní cesta. Vrchol hory tvoří čtyři skupiny skal: Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze.

Pokračování článku »