Sdílet na Facebooku

Hora Velký Javor

Majestátní hora Velký Javor (německy Großer Arber) je se svou výškou 1 456 m n. m. nejvyšší horou ležící v pohoří Šumava (nebo také Bavorksém lese) ve spolkové zemi Bavorsko. Jedná se o nejvyšší vrchol celého pohoří. Hora se nachází kolem 5 kilometrů západně od Bayerisch Eisenstein (Bavorské Železné Rudy). Stejná pětikilometrová vzdálenost horu dělí i od hranic s Českou republikou.

Hora je z velké části obklopena lesy nebo klečí. Jenom ze severní strany se otevírají vykácené pruhy pro sjezdovky a lanovku. Po stranách areálu se pak klikatí i lesní cesta. Vrchol hory tvoří čtyři skupiny skal: Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze.

vrchol Velkého Javoru

Dominantu vrcholu tvoří dvě kupolovité věže, které slouží jako televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice. Kromě toho se na vrcholu nachází ještě kaple sv. Bartoloměje z roku 1956, samostatně stojící kříž na hlavním vrcholu a také turistické chaty, které jsou skované trochu níže u lesa a tvoří zároveň konečné stanice lanovek.

Chata pod vrcholem má ale svojí dlouhou tradici a stála tu dlouho před lyžařským areálem. Původní stavba byla postavena na severním svahu 110 metrů pod vrcholem v roce 1885 železnorudským odborem Waldvereinu. Ta byla mnohokrát přestavována. Dnešní už moderní horská chata s restaurací se nachází pouhých 60 metrů pod vrcholem.

Velký Javor výhled do krajiny

Z Velkého Javoru se naskýtá dokonalý panoramatický výhled do okolí. Je odtud vidět velká část Bavorského lesa a Šumavy a dvě ledovcová jezera – Velké a Malé Javorské (Großer und Kleiner Arbersee). Ty se nachází asi 1.5 kilometru vzdušnou čarou směrem na západ. Vrchol Velkého Javoru je také specifický pro svou nevšední a vzácnou flóru, která se blíží spíše vysokohorskému charakteru než charakteru zbytku Šumavského pohoří.

Kříž na samém vrholu hory

1 Komentář

Josef Vondra napsal/a:

Jak zjistím, který skalní výstup je Bernstein, Richard Wagner Spitz a další výchoz?
Vondra

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.